Co warto wiedzieć o Słowenii?

Czy wiesz, że Słowenia jest jednym z najbardziej zielonych krajów na świecie? Zanim zapiszesz się na kurs języka słoweńskiego, warto dowiedzieć się czegoś o tym pięknym kraju. To niesamowite, że w Słowenii ponad 60% powierzchni zajmują lasy, a co roku sadzi się tu aż 1,2 milionów drzew. Śmiało można powiedzieć, że Słowenia jest bioparkiem Europy. Warto też dodać, że żyje tu ponad 24 tys. gatunków zwierząt, a 37 proc. kraju jest objęte programem Natura 2000, chroniącym zagrożone gatunki.

Tylko 60 kilometrów od stolicy – Lublany – można odkryć dziewicze lasy. Jeśli chcesz przenieść się w samo serce natury to koniecznie wybierz się do miejscowości Kočevsko. Na miejscu jest możliwość zorganizowania wycieczki z przewodnikiem. Ponadto w Słowenii jest jedna z największych populacji niedźwiedzi brunatnych w Europie – po lasach wędruje ich około 700.

Kto lubi odpoczywać nad wodą? W Słowenii zaznsz spokoju nad jeziorem Bled i Bohinj. Najbardziej romantyczną historię ma jezioro Cerknickie. Jest to zbiornik wodny, który raz na jakiś czas wysycha i od wieków stanowił zagadkę dla okolicznej ludności. Wiosną i jesienią jest największym słoweńskim jeziorem, natomiast latem – znika, a jego wody nagle wsiąkają w ziemię.

Trochę od kuchni.. Słoweńskim tradycyjnym daniem świątecznym jest ciasto potica. Jest to potrawa dla każdego, gdyż można ją przyrządzić na sto różnych sposobów. Ciasto zawijane w roladę, może być faszerowane dowolnym nadzieniem! 

Na naszym kursie języka słoweńskiego uczmy się i poznajemy dany kraj, ponieważ tylko w ten sposób można zrozumieć genezę języka. Stawiamy na naukę gramatyki i leksyki, ale pokazujemy, że warto otworzyć się na wiedzę o danym regionie. Polecamy sobie muzykę, książki, wymieniamy się przepisami kulinarnymi.

To nie koniec, a początek ciekawostek o Słowenii. Na kursie języka słoweńskiego możesz poznać ten kraj i rozwinąć swoje zainteresowania.