Jak szybciej opanować jęz. obcy? 10 praktycznych porad

10 praktycznych porad podczas nauki języka obcego

Przygoda z nauką języka obcego zaczyna się najczęściej od rozpoczęcia nauki w postaci kursu, ale już na późniejszych etapach jedna bądź nawet dwie lekcje w tygodniu mogą nie wystarczyć. Zastanawiasz się dlaczego? Odpowiedź jest prosta- nauka języka obcego wymaga przestawienia naszego mózgu na dany język, tak abyśmy już bez zastanowienia i tłumaczenia wszystkiego na język ojczysty płynnie wypowiadali się na dowolny temat.

Dlatego warto podkreślić, że przyzwyczajanie naszego mózgu do obcego języka to nie tylko lekcje, ale i różne inne czynności, których na pierwszy rzut oka nie kwalifikujemy do nauki, a mogą okazać się dużym wsparciem

Przejdźmy zatem do praktycznych porad! Przygotowaliśmy dla Ciebie 10 cennych wskazówek, które ułatwią Ci osiągnąć szybciej i łatwiej wyższe poziomy nauki języka.

1. Zadbaj o regularność- postaraj się codziennie zaplanować 10-15 min nauki, aby powtórzyć słowa, które sprawiają Ci najwięcej trudności.Taki schemat nauki jest skuteczniejszy niż nauka kilka godzin raz w tygodniu lub rzadziej.

2. Czytaj- zacznij od łatwiejszych artykułów, o tematyce dobrze Ci znanej w ojczystym języku. Przyzwyczajaj mózg do innego języka i nie przejmuj się jeśli nie znasz wszystkich słów. Nawet nie chodzi o to, żeby rozumieć każde słowo tylko sens wypowiedzi albo przynajmniej jego część.

3. Słuchaj-muzyki, filmów, podcastów w obcym języku, w wolnym czasie albo np. w drodze do pracy. Nasi kursanci często w taki sposób uczą się chorwackiego, słuchając np. Radia Dalmacija w drodze do pracy.

4. Oglądasz seriale? – to połącz przyjemne z pożytecznym. Staraj się nie oglądać filmów/seriali z lektorem polskim. Znajdź najlepiej napisy w języku, którego chcesz się nauczyć. Pomoże Ci to szybciej opanować język i wychwycić różnorodność w dialektach. Dodatkowo, nawet jeśli czegoś nie zrozumiesz ze słuchu, dodatkowo jest szansa, że czytając odpowiedni wyraz bez problemu go zrozumiesz.

5. Nie bój się mówić- najlepszym sposobem na naukę języka to konwersacja. Jeśli masz kogoś z kim możesz pogadać i poćwiczyć język poza zajęciami, to nie zwlekaj. Najlepiej żeby ta osoba była native speakerem. Jeśli nie masz nikogo z kim możesz ćwiczyć to najlepszą opcją są tandemy językowe (metodą nauki języków opartą na wzajemnej praktyce językowej przez uczących się partnerów, którzy posługują się różnymi językami).

6. Podróżuj- wybierz się do kraju, gdzie korzysta się z języka, którego chcesz się nauczyć. Angażuj się w rozmowy na każdym kroku i nie przejmuj się, że nie pamiętasz jakiegoś słowa.

7. Pamiętaj o idiomach-to one sprawiają, że brzmisz jak native speaker. Jeśli nauczysz się nowego idiomu na zajęciach, staraj się go wykorzystać podczas najbliższej okazji, bo tylko w taki sposób utrwalisz wiedzę i będziesz pamiętać jak użyć danego wyrazu we właściwym kontekście.
* Idiomy to charakterystyczne dla danego języka zlepki słów, które można zrozumieć tylko w całości, np. „piąte koło u wozu”.

8.Korzystaj z interfejsów w języku obcym- np. zmień język w swoim telefonie albo w różnych aplikacjach, z których korzystasz na codzień. Przyzwyczajaj swój mózg do wykonywania różnych czynności w języku, którego chcesz się nauczyć.

9. Rób listę zakupów w języku obcym.

10. Zrób samodzielnie fiszki- mają one składać się z wyrazu i jego definicji (bez tłumaczenia na jęz. ojczysty).

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *