Szargańska ósemka czyli serbska gratka dla miłośników kolei

Kto oglądał film Emira Kusturicy Życie jest cudem (2004)? Miało być o kolejce, a zaczynamy od filmu? Jak najbardziej! Właśnie na trasie Szargańskiej ósemki w zachodniej Serbii (serb. Šarganska osmica) znajduje się stacja kolejowa, na której toczy się akcja wspomnianego filmu. Wokół roztaczają się cudowne górskie pejzaże a cała trasa ósemki, przecinająca rejon Zlatiboru i Tary, zapewnia niezwykłe doznania nie tylko miłośnikom kolei. Sama nazwa pochodzi od kształtu ósemki, który mają tory na jednym odcinku. Tę charakterystyczną pętlę zaprojektowano po to, aby pokonać różnicę wysokości (ok. 300 m n.p.m., 3, 5 km długości). Na trasie jest ponad 20 tuneli różnej długości, kilka mostów i wiaduktów. Ten cud inżynierii wąskotorowej w swoją pierwszą trasę z miejscowości Užice, przez Višegrad do Sarajewa wyruszył w roku 1925 i jeździł do 1974.

Serbskie koleje rozpoczęły rewitalizację przejezdnego odcinka (Mokra Gora – Šargan Vitasi) w roku 1999 i przeznaczyły go do celów turystycznych. Warto podkreślić, że na trasie znajdują się autentyczne obiekty infrastruktury kolejowej, a lokomotywa ciągnie wagony z zabytkowymi, drewnianymi siedzeniami. Jest to na pewno jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Serbii, w sezonie trudno dostać bilety na przejażdżkę, warto więc zarezerwować je wcześniej telefonicznie.

Podróż kolejką to niezapomniane przeżycie, pociąg zatrzymuje się kilka razy, a turyści mogą wtedy w kafejce stacyjnej napić się kawy, co nieco przekąsić i zrobić mnóstwo pamiątkowych zdjęć „w tak pięknych okolicznościach przyrody” w jednym w punktów widokowych. Szczególnie ciekawe jest miejsce, z którego widać równocześnie dwa wjazdy do tuneli. Pociąg kursuje cały rok, z tym że w miesiącach zimowych po skróconej trasie Mokra Gora – Jatare – Mokra Gora. We wrześniowe i październikowe weekendy możliwa jest też podróż na długiej trasie aż do Višegradu w Republice Serbskiej (Bośnia i Hercegowina).

Wycieczkę kolejką można połączyć ze zwiedzaniem pobliskiego kompleksu turystycznego Mećavnik (Drvengrad/Küstendorf), który został zaprojektowany i wybudowany na potrzeby wspomnianego na początku filmu Życie jest cudem (serb. Život je čudo). Kompleks służy obecnie celom rekreacyjnym i jest to swoista wioska/miasteczko z cerkwią, karczmą, kawiarnią oraz kinem, hotelem i wieloma innymi atrakcjami. Uliczki noszą nazwy wybitnych postaci kultury i nauki (np. Ivo Andrić). Drewniane chaty są autentyczne i zostały przeniesione z okolicznych wsi i z terenów Republiki Serbskiej.

Życzymy Wam miłej przejażdżki „ósemką“! Uživajte!

Lidia Wiatrowska-Szreder

(wykorzystane źródła: https://www.turizamuzica.org.rs/sarganska-osmica/, https://www.zeleznicesrbije.com/sarganska-osmica/)

Share

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *